Systemy odwodnień liniowych – różnorodne, ale równie skuteczne
Kałuże bywają kłopotliwe – dlatego stosowanie kanalizacji deszczowej to coraz bardziej popularna praktyka. Jednak jej cel to coś więcej, niż podniesienie komfortu użytkowników chodnika czy podjazdu. Inwestowanie w montaż systemu odwodnień liniowych to przede wszystkim wyraz rozsądku i odpowiedzialności – ponieważ długo stojące kałuże i krople uparcie drążące napotykane przeszkody, mogą stworzyć realne zagrożenie dla różnych elementów obecnych na terenie posesji, także dla samych budynków.
Komu przydadzą się systemy odwodnień liniowych?
Każdy, kto jest zarządcą konkretnego terenu, musi brać pod uwagę to, jakim zagrożeniem dla gruntu czy fundamentów mogą być nieokiełznane fale deszczówki, zatrzymanej na powierzchni gruntu. Bronią, która pomoże zneutralizować, a nawet całkowicie wyeliminować to zagrożenie, są specyficzne elementy budowlane. To dość duże i masywne korytka – jednak zwracają uwagę tylko wtedy, gdy jeszcze nie odgrywają swojej właściwej roli. Umieszczone „na posterunku”, czyli pod powierzchnią gruntu, nawet nie dałyby się zauważyć – gdyby nie były przykrywane ażurową kratką. Tylko ona daje znać o ich obecności, natomiast same odwodnienia liniowe trzymają się mocno pogłębionego gruntu. Korytarzyk tworzący się między ściankami korytka to dla deszczówki droga odwrotu i alternatywa dla odgrywania roli kałuży.
Decyzja o umieszczeniu odwodnień należy oczywiście do kogoś, kto zarządza danym terenem – albo z jakiegoś powodu ma wpływ na jego zabudowę. Z tym rozwiązaniem z całą pewnością powinni zapoznać się właściciele nieruchomości ale też administratorzy publicznych gruntów. Kłopot z ulewnym deszczem podobnie odczują przedsiębiorca, samorządowiec i lokator podmiejskiego osiedla – tyle, że każdy sięgnie po nieco inne rozwiązanie.
Właśnie dlatego, że kłopot ze stojącą wodą może pojawić się w wielu różnych miejscach i okolicznościach, systemy odwodnień liniowych są konstruowane z różnych materiałów. Podstawowym i najbardziej tradycyjnym tworzywem dla elementów takiej kanalizacji, jest beton. Sprawdza się świetnie w miejscach publicznych – tam, gdzie liczy się dobra wytrzymałość ścianek korytka, ponieważ drenowany grunt ruchliwej ulicy czy popularnego deptaka musi wytrzymać nacisk tworzony przez uczestników ruchu drogowego. Tam, gdzie potrzebne są jeszcze bardziej wytrzymałe systemy kanalizacji, warto sięgnąć po elementy wykonane z betonu polimerowego. Jeśli natomiast szuka się części, które pomogą zapomnieć o kałużach na przydomowym podjeździe, w zupełności wystarczą korytka i studzienki z tworzyw sztucznych.