Jakie meble do studia fotograficznego?

W jaki sposób wyposażyć studio fotograficzne, aby spełniało oczekiwania klientów? Jakie meble do niego wstawić, a także jak zaaranżować wnętrze? Postawić na wystrój nowoczesny czy tradycyjny? A może zdecydować się na jeszcze inne rozwiązanie?

W studiu renomowanego fotografa nie może zabraknąć gustownych mebli. Poza sprzętem studyjnym, lampami błyskowymi etc. niezbędne będą również fotele, krzesła czy kanapy. Nie bez znaczenia pozostaje sam metraż oraz to, czy możemy sobie pozwolić na urządzenie osobnego pomieszczenia, czy musimy wydzielić na to strefę we własnym mieszkaniu.

Studio fotografa – uniwersalne czy tematyczne?

Jeden z najważniejszych aspektów, które musi wziąć pod uwagę fotograf planujący organizację studia, to miejsce. Inaczej o aranżacji będzie myśleć właściciel bądź wynajmujący lokal, a inaczej ktoś, kto zajmuje się fotografią w wolnych chwilach. W przypadku domowego studia zazwyczaj lepszym rozwiązaniem będzie wystrój dostosowany do określonej tematyki. Oczywiście można postawić na uniwersalność – wykonywać zdjęcia produktów, portrety, sesje noworodkowe etc. Wtedy jednak będzie to wymagać poświęcenia większej ilości miejsca, a na to nie każdy może sobie pozwolić.

Łatwiejszą (a także mniej kosztowną) opcją będzie ograniczenie zakresu wykorzystania studia. Jeśli pojawi się taka potrzeba, zawsze można uzupełnić wyposażenie o dany rekwizyt czy mebel w określonym stylu. Na przykład ekskluzywne krzesło z kołatką do sesji glamour. Niemniej stałe tło dla fotografowanych obiektów albo stanowiska do zdjęć bezcieniowych nie zawsze zmieszczą się na tej samej przestrzeni.

Meble w studiu fotografa – w jakim stylu?

Podobnie jak przy typowaniu wystroju studia, fotograf musi podjąć decyzję, jakie meble chce w nim mieć. Uniwersalne, o ponadczasowym designie dają mu mnóstwo możliwości. Czasami jednak lepszym rozwiązaniem będzie model fotela, sofy czy krzesła w konkretnym stylu. Może przełamywać zachowawczy charakter wnętrza oraz dodawać mu klimatu. Prócz tego będzie po prostu piękny, przez co zachwyci pozującą osobę (klienta).

Jakie opcje warto wziąć pod uwagę, zamierzając zamawiać wyposażenie? Przykładowo, można kupić do studia luksusowe krzesła z podłokietnikiem. Prezentują się niezwykle atrakcyjnie. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że tego typu meble nie potrzebują już towarzystwa, gdyż same stanowią wyjątkową dekorację planu zdjęciowego.

O czym pamiętać, urządzając studio fotograficzne?

Przymierzając się do aranżacji studia do fotografii, musimy mieć na względzie co najmniej kilka czynników. Znaczenie ma wszystko – zakres działalności, miejsce wyznaczone na zdjęcia, czas, który możemy poświęcić na sesje… Jeśli podejdziemy do tego w niewłaściwy sposób, mogą przerosnąć nas choćby koszty bądź konflikty z pozostałymi domownikami (w przypadku studia w domu, bądź mieszkaniu). Pasja przekuta w czyn szybko przerodzi się w nieudaną inwestycję czasu oraz funduszy. W efekcie marzenie o własnym studiu fotograficznym zacznie wywoływać frustrację. Łatwo tego uniknąć, o ile przystąpimy do realizacji z zapałem, ale jednocześnie z rozsądkiem.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *