Co warto wiedzieć o rezonansie magnetycznym?

Jak działa rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny (RM) to technika diagnostyczna, która wykorzystuje silny magnes i fale radiowe do uzyskania obrazu wewnątrz ciała pacjenta. Po zastosowaniu lotnego, sekwencyjnego ruchu magnetycznego generowanego przez magnes, jądra atomów w ciele pacjenta emitują sygnał w odpowiedzi. Sygnał ten można wykorzystać do wygenerowania szczegółowej obrazu wewnątrz ciała pacjenta. Obrazy są przesyłane na monitor, gdzie lekarz może je przeanalizować pod kątem diagnozy. Rezonans magnetyczny jest typowymi narzędziem diagnostycznym w wielu chorobach, takich jak nowotwory, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona i głowy, rdzenia kręgowego i stawów.

Badanie rezonansem magnetycznym nie jest nieprzyjemne. Wszystko, co pacjent musi zrobić, to usiąść w specjalnym korytarzu, w którym znajduje się bardzo silny magnes. Pacjent nie doświadczy żadnych niewygodnych odczuć podczas badania.

Czemu warto wykonać badanie rezonansem magnetycznym?

Badanie rezonansem magnetycznym jest o wiele bardziej precyzyjne niż tradycyjna tomografia komputerowa. Dzięki zastosowaniu głębszych i bardziej szczegółowych obrazów lekarze mają możliwość lepszego zdiagnozowania pacjenta. Badanie rezonansem magnetycznym szczególnie przydatne jest w przypadku diagnostyki i monitorowania chorób nowotworowych. Dodatkowo pozwala na wykrycie wczesnych objawów chorób, takich jak skręt ciała szpikowego. Możliwe jest również wykrycie obecności guzów o odpowiednich cechach, co pozwala na lepsze monitorowanie postępu choroby. Badanie rezonansem magnetycznym jest bezbolesne i bezinwazyjne, a zdjęcia uzyskiwane w trakcie wykonywania tego badania są dużo dokładniejsze niż w przypadku tradycyjnego badania CT. Propozycja takiego badania w profesjonalnych warunkach – https://rezonanslodz.pl.

Co jaki czas powinno się wykonywać badania rezonansem magnetycznym?

Rezonans magnetyczny zazwyczaj wykonywany jest co 1-3 lata w celu wykrycia pojawiających się zmian. Może być również stosowany w celu monitorowania postępów w procesie leczenia oraz monitorowania jakości życia pacjenta.

Rezonans magnetyczny może wykrywać różne rodzaje patologii, w tym: guzy i inne nowotwory, choroby układu krwionośnego, urazy, stany zapalne, infekcje, schorzenia układu nerwowego, zaburzenia zwyrodnieniowe oraz zmiany związane z wiekiem. Badanie rezonansu magnetycznego może zlecić lekarz rodzinny lub lekarz specjalista. Tego rodzaju badania przeprowadza się zwłaszcza często na oddziałach neurochirurgicznych lub neurologicznych.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *