Jak sadzić żywopłot z tui?
Tuje są to bardzo popularne rośliny ogrodowe. Stosujemy je jednakowo jako rośliny ozdobne oraz rośliny, z których tworzymy piękne żywopłoty, wiatrołapy oraz dzięki którym zapewniamy sobie prywatność. Nie każdy ogrodnik jednak wie jak sadzić tuje, jakie wybierać gatunki oraz jak w ogóle zabrać się do nasadzenia tuj w ogrodzie. Warto zgłębić ten temat, ponieważ jest kilka zasad, których powinniśmy przestrzegać. Jeżeli chcemy, aby nasze nasadzenia prezentowały się tak, jak byśmy tego chcieli. Efekt, jaki jest przez nas oczekiwany, będzie widoczny dopiero za kilka lat, więc lepiej dobrze zaplanować sadzenie tuj, ponieważ błędy, jakie popełnimy, mogą wyjść na jaw, dopiero po wspomnianych latach.
Wybór sadzonek
Na samym wstępie powiemy sobie, jak wybierać sadzonki tuj. Przede wszystkim mamy tutaj do wyboru dwa rodzaje sadzonek. Są to sadzonki, które przesadzamy do gruntu z doniczki oraz tuje, które są wysadzane z gruntu. Tuje, które będziemy wsadzać do gruntu z doniczki, są w zdecydowanej większości przypadków sporo mniejsze, niż tuje, które przesadzamy z gruntu. Tuje, które przesadzamy z gruntu, są większe, ponieważ w gruncie mogą one bezpiecznie urosnąć do większych rozmiarów. Kiedyś uważano, że tuje przesadzone z gruntu, mogą mieć uszkodzone korzenie, z powodu niedoskonałego procesu wysadzania tuj. Ostatecznie może się to skończyć uschnięciem takiej rośliny. Kiedyś takie ryzyko było spore, ponieważ tuje były wysadzane z gruntu ręcznie. Współcześnie jednak metody maszynowe praktycznie wyparły metody ręczne wysadzania i są na tyle dobre, że w zasadzie ten problem przestał mieć znaczenie. Co więcej, kiedy wybieramy sadzonki, to jeśli mamy możliwość, powinniśmy sprawdzić, czy liście takiej rośliny nie są z przebarwieniami, czyli na przykład brązowe, a korzeń, który na przykład wystaje z donicy, nie jest przesuszony. Są to objawy tego, że sadzonki mogą szybko obumrzeć po tym, jak wsadzimy je do gruntu w naszym ogrodzie.
W jakich odstępach sadzić tuje
Jeżeli chodzi o sadzenie tuj, to jeżeli chcemy stworzyć ładny żywopłot, to powinniśmy wiedzieć, w jakich odstępach sadzić tuje. Tuje, które mają stworzyć żywopłot, powinniśmy sadzić się w odstępach około 80 cm od siebie. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze, że jeżeli na przykład chcemy stworzyć żywopłot na działce, to ogródki działkowe mają swoje regulaminy i na przykład w wielu przypadkach, będziemy mogli tuje posadzić nie bliżej niż półtora metra od granicy naszej działki. Jeżeli chcemy stworzyć żywopłot na własnej prywatnej posesji, tutaj oczywiście takich ograniczeń nie mamy, jednak zaleca się, aby żywopłot z tuj, sadzać mniej więcej metr od ogrodzenia, ponieważ tuja będzie się z czasem rozrastać. Jeśli żywopłot będzie zbyt blisko płotu, to będzie to wpływać negatywnie na tuje, które będą go tworzyć.
Jakie tuje na żywopłot
Bardzo często możemy się również zastanawiać nad tym, jaki gatunek tui wybrać, jeśli chcemy mieć żywopłot z tui. To jakie tuje wybierzemy na żywopłot, zależy od naszych preferencji, ale warto sprawdzić, co o tym temacie mówią doświadczeni ogrodnicy. Dla uproszczenia wyboru skupimy się na dwóch najbardziej popularnych rodzajach, które różnią się między sobą dość znacznie. Mowa tutaj dokładniej o odmianie brabant oraz szmaragd. Brabant jest to roślina, która charakteryzuje się przede wszystkim naprawdę imponującym wzrostem. Roczne przyrosty średnio osiągają czterdzieści centymetrów. Wizualnie prezentuje się on gorzej niż odmiana szmaragd, ale z powodu tempa wzrostu, zakłada się najczęściej żywopłoty oraz wiatrołapy z odmiany brabant. Szmaragd w opozycji cechuje się mniejszym przyrostem. Maksymalnie rośnie trzydzieści centymetrów na rok. Cechuje się jednak regularnym stożkowym pokrojem, a jego kolor ma odzwierciedlenie w nazwie, czyli jest bardzo podobna do szmaragdowego. Na pytanie, jakie tuje posadzić przy ogrodzeniu nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi, choć zaleca się raczej stosować odmianę brabant, a szmaragd tratować jako roślinę ozdobną.
Jakie korzenie mają tuje?
Warto również zgłębić to, jakie korzenie mają tuje. Tuje mają system korzeniowy płytki. Korzenie są dość gęste i szeroko rozpostarte wokół rośliny. Warto podkreślić, że tuje dzięki temu między innymi dość dobrze tolerują sadzenie w wielu rodzajach gleb, więc pod tym względem nie są zbyt wymagające. Trzeba tylko uważać na skrajne odmiany gleb, czyli takie, które szybko się przesuszają, lub mają tendencję do gromadzenia wody. W tym ostatnim przypadku mowa głównie o ziemiach gliniastych. Podczas sadzenia należy również uważać ze zbytnim ubijaniem gleby.