Na czym polega gra w krykieta?

Możesz tego nie wiedzieć, ale krykiet to sport, który ma ogromne znaczenie w Azji, ponieważ jest uważany za jeden z najpopularniejszych sportów. Jest również powszechnie grany w Anglii, Nowej Zelandii, Australii i pobliskich krajach. Choć jest to stosunkowo prosty sport, istnieje wiele zasad krykieta, które są niezbędne, aby gra była uczciwa. Dlatego u nas znajdziesz wszystkie informacje na temat tego, co jest potrzebne do gry i jak w nią grać. Krykiet jest sportem zespołowym od setek lat i jest jednym z najpopularniejszych sportów na świecie. W krykieta można grać zarówno społecznie, jak i zawodowo, przez mężczyzn i kobiety w każdym wieku. Podczas gdy konkurencyjny krykiet jest najczęściej grany na boisku, krykiet dla zabawy może być grany na podwórkach, w parkach, na ulicach lub na plaży. Potrzebujesz tylko kilku przyjaciół, kij, piłkę i coś, co reprezentuje furtki. Aby grać konkurencyjnie, rozważ dołączenie do lokalnego klubu.

To jest niezbędne do gry

Furtki są one niezbędnym elementem do prawidłowego rozwoju gry, głównie dlatego, że znajdują się za batsmanem i określają koniec boiska. Stanowią one parę małych kolumn wykonanych z drewnianych listewek przybitych do podłoża. Kij to kolejny podstawowy element, zwykle wykonany z drewna, gdyż zgodnie z zasadami krykieta musi być wykonany z tego materiału. Uchwyt może być jednak wykonany z trzciny. Ważne jest, aby piłka była idealna, aby batsmeni mogli ją uderzyć z wymaganą precyzją. Dlatego powinien być solidny i zbliżony wielkością do piłki tenisowej. Jest nieco lżejszy, ponieważ wykonany jest z korka i pokrywa go kilka warstw sznurka. Pokryta jest również kawałkami skóry. Można je spotkać w dwóch kolorach, czerwonym lub białym, choć najczęściej spotykany jest czerwony. Ważne jest, aby bramkarz (który stoi za batsmanem) miał niezbędny sprzęt do ochrony swoich łydek, rąk, klatki piersiowej i twarzy.

Charakterystyka zawodników

W zespołach bierze udział 11 zawodników.  Batsmani: stoją przed furtkami i muszą zdobyć jak najwięcej runów i chronić kausze. Pitcher: stoi po jednej stronie furtki i musi rzucić piłkę, aby strącić kausze. Wicket keeper: stoi za furtką po przeciwnej stronie niż bowler i jego obowiązkiem jest odbieranie piłek rzucanych przez batsmana. Zawodnicy powinni nosić długie spodnie, koszulki z dowolnym rękawem, koszulkę i czapkę z daszkiem lub kask ochronny. W meczach rozgrywanych czerwoną piłką ubiór powinien być biały lub kolorowy i odwrotnie. Batsmani i opiekun furtki noszą białe rękawice i ochraniacze, aby chronić swoje nogi przed uderzeniami. Buty do krykieta są wykonane ze skóry i mogą mieć kolce lub gumowe podeszwy.

Na czym polega gra w krykieta?

Mecz krykieta jest podzielony na 2 połowy. Drużyna boiskowa wchodzi ze swoimi 11 zawodnikami. Drużyna pałkarzy wchodzi tylko z 2: obaj są batsmenami i stoją naprzeciwko siebie na każdym końcu boiska. Boisko do krykieta, w odróżnieniu od innych sportów, jest okrągłe i ma dwie furtki, lub trzy furtki zakopane obok siebie, na środku. Furtka jest kładziona, jeśli bowler kładzie jedną z trzech furtek. Każdy batsman chroni swoją furtkę swoim kijem. Drużyna pałkarzy będzie starała się zdobyć jak najwięcej runów. Każda połowa, jak wiemy w piłce nożnej jest inningiem. Inning kończy się, gdy drużyny zmieniają się pozycjami: kto był przy kijach, teraz gra na boisku i na odwrót. Na koniec meczu wygrywa drużyna, która ma najwięcej runów w swoich inningach. Gdy batsman trafi w piłkę otrzymuje 4 lub 6 punktów. 4 jeśli piłka nie opuściła boiska i 6 jeśli tak się stało. Każdy miotacz ma 6 prób. Po tym czasie zostanie zastąpiony przez innego kolegę z drużyny, który rozpocznie swoje inningi od zera. Ze swojej strony, batsman straci swoją kolej, jeśli któryś z kijów zostanie strącony, jeśli zatrzyma piłkę jedną z nóg lub jeśli uderzy piłkę, ale ktoś z drużyny przeciwnej zatrzyma ją zanim uderzy w ziemię. Każdy bieg jest zaliczony, gdy piłka opuści pole i 2 pałkarzy (z tej samej drużyny, stojących naprzeciwko siebie) zamieniają się pozycjami, zdobywając jednoczesne biegi. Jeśli jeden z członków drużyny przeciwnej złapie piłkę i rzuci ją z powrotem do miotacza, zanim pałkarz dotknie bazy, pałkarz odpada. Wszystkie te zasady są oceniane przez dwóch sędziów.

Zalety grania w krykieta

Niezależnie od tego, czy wybrałeś grę w krykieta dla zabawy, czy dla rywalizacji, jest to doskonałe ćwiczenie, które pomoże Ci osiągnąć ogólne cele fitness. Kontrolowana waga ciała, doskonale wytrenowane ciało, zwiększona wytrzymałość, świetne umiejętności koordynacji ręka-oko, czy silne i kontrolowane zdolności umysłowe; korzyści płynące z gry w krykieta są zbyt liczne. Ważne jest jednak, aby zacząć powoli i pod fachowym okiem, ponieważ gracze krykieta są podatni na urazy fizyczne i mięśniowe oraz częste skurcze mięśni. Odpowiednie odżywianie z dietą bogatą w białko pomaga organizmowi utrzymać długie sesje gry, a tym samym pomaga czerpać korzyści zdrowotne z gry w krykieta.

 

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *