Płukanie instalacji grzewczej

Wszelkie instalacje grzewcze w domach prywatnych czy siedzibach przedsiębiorstw bądź budynkach użyteczności publicznej oferujących miejsca noclegowe, na przykład hotelach czy pensjonatach, są podatne na awarie. Ich konstrukcja stanowi bowiem niezwykle czuły system, który z upływem czasu coraz łatwiej ulega uszkodzeniom. Aby im zapobiec, konieczna jest systematyczna konserwacja instalacji grzewczej.

Konserwacja instalacji grzewczej – szeroki zakres działań

Pielęgnacja systemów grzewczych obejmuje kilka czynności przeprowadzanych na różnych elementach instalacji grzejnej. Jest wśród nich czyszczenie chemiczne grzejników, sprawdzanie szczelności kotłów i płukanie innych elementów systemu centralnego ogrzewania oraz usuwanie szkodliwego szlamu z instalacji ogrzewania podłogowego, tak aby zapewniała zrównoważony rozkład temperatur w całym pomieszczeniu. W ramach konserwacji systemów grzewczych wykonuje się także chemiczne czyszczenie wymienników ciepła z rdzy i kamienia, który tworzą osadzające się na ich powierzchni związki wapnia, przyczyniające się do spadku wydajności ogrzewania, a tym samym podniesienia jego kosztów. Kamienne osady usuwa się również z rur, na których ścianach chętnie się gromadzą wskutek przepływu przez instalację niezdemineralizowanej wody dostarczanej z sieci wodociągów. Element konserwacji instalacji ogrzewania stanowi ponadto pozbywanie się z niej tak zwanego biofilmu, czyli patogenów stwarzających zagrożenie dla jej sprawnego funkcjonowanie. Są to przede wszystkim osady bakteryjne oraz namnożone kolonie grzybów.

Płukanie instalacji grzewczej – komu powierzyć jej wykonanie?

Płukanie instalacji grzewczej to cały proces, którego realizację najlepiej powierzyć profesjonalistom. Fachowcy znający się na specyfice tej branży trafnie ocenią, jaki zakres czynności należy wykonać, aby przywrócić sprawność systemu grzejnego. Przede wszystkim przyjrzą się rodzajowi instalacji, uwzględniając liczbę rozdzielaczy, grzejników oraz układów mieszających. Ocenią również, czy wymagane są czynności przygotowujące instalację do poddania czyszczeniu. W ramach swojej pracy profesjonalna ekipa weźmie pod uwagę materiał, z jakiego skonstruowany jest system grzejny i na tej podstawie dobierze odpowiednie ilości środka czyszczącego oraz zdecyduje, jaki rodzaj chemii należy zastosować. Stąd niezwykle istotny jest wybór firmy, której inwestor powierzy konserwację instalacji grzewczej w nieruchomości. Jej sprawne przeprowadzenie oraz skuteczne przywrócenie bezawaryjnego działania systemu pozwoli bowiem użytkownikom ogrzewanych powierzchni przez wiele lat cieszyć się komfortem termicznym.

 

 

 

 

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *