Obawiasz się o swoją prywatność w Internecie?

Każdy użytkownik internetu ma obawę przed atakami hakerskimi, wyłudzaniem danych, niekontrolowanym napływem reklam na własną skrzynkę pocztową czy bezpieczeństwem dostępu do konta bankowego. Odwiedzając rozmaite strony, często ich operatorzy pozostawiają tzw. ciasteczka „cookies”. Są to pliki, które monitorują naszą aktywność, zapamiętują dane i informacje, jakie przeglądaliśmy, podobno w celu zoptymalizowania korzystania ze stron www. Aby temu zapobiec i zachować prywatność w sieci, idealnym rozwiązaniem jest logowanie do internetu za pośrednictwem VPN.

Czym jest VPN?

VPN z angielskiego Virtual Private Network, jest kanałem, za pomocą którego użytkownik łączy się z internetem, a dzięki szyfrowaniu danych i zmianie adresu IP, zapewnia bezpieczeństwo i ochronę tożsamości użytkownika. Użytkownik, chcąc wejść do internetu, łączy się najpierw z serwerem VPN i za jego pośrednictwem surfuje po internecie. Taki sposób pozwala na wyeliminowanie ryzyka śledzenia i rejestracji poczynań interanuty, a dodatkowo umożliwia ominięcie niektórych blokad np. blokad regionalnych, które zapobiegają możliwości oglądania części programów czy seriali nadawanych przez płatne kanały, takie jak np. Player, HBO, Amazon Prime czy Netflix, adresowanych do mieszkańców innych krajów.

Korzystanie z VPN i jego wpływ na prędkość przeglądania internetu.

Przepisy w Polsce nie zabraniają korzystania z internetu za pośrednictwem VPN, tak więc jest to całkowicie legalne. Rozpoczęcie pracy z VPN jest mało skomplikowane i sprowadza się właściwie do ściągnięcia oprogramowania na komputer, tablet czy smartfona, a następnie zalogowania się i dokonania podstawowej konfiguracji konta. Jeżeli wybór użytkownika padnie na płatną sieć, to jeszcze należy dokonać stosownej opłaty. Po tej procedurze można już korzystać z niezagrożonego połączenia.
Minusem korzystania z takiego rozwiązania jest nieznaczne zwolnienie transferu i prędkości połączenia. Z uwagi na fakt, że VPN cały czas szyfruje dane, dlatego może dojść do sytuacji, kiedy widać, że strony trochę wolniej się ładują lub gdy ściągając jakiś plik potrzeba nieco więcej czasu. Rozwiązaniem jest korzystanie ze sprawdzonych, płatnych sieci VPN, wśród których wymienić można np. Cyber Ghost, Private Internet Access, Express VPN czy Surfshark. Te i wiele innych sieci, w większości przypadków, nie powodują widocznego obniżenia prędkości korzystania z internetu. Jeżeli użytkownik chce zaoszczędzić, a jednocześnie czuć się bardziej bezpiecznie wchodząc na ulubione strony internetowe, czy realizując operacje bankowe, to może korzystać z darmowych wersji VPN, które jednak mają pewne ograniczenia jako wersje trialowe i nie zabezpieczają tak dobrze, jak wersje płatne.

Przeczytaj więcej na temat: prywatność w sieci.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *