Rozkład plastiku trwa kilkaset lat. Ekologiczne rozwiązanie jest w zasięgu ręki!

Ile rozkłada się plastikowa butelka, a ile rozkłada się szkło? W dobie rosnącej świadomości ekologicznej kwestia czasu rozkładania się śmieci zajmuje coraz więcej osób. Ponadto, wielu z nas szuka sposobów by ograniczyć ilość wytwarzanych odpadów. Jeśli chodzi o butelki jednorazowe – sposób na uwolnienie się od plastiku jest nie tylko prosty, ale i tani!

Ile rozkłada się plastik?

Zanieczyszczenie naszej planety plastikiem to jeden z największych problemów cywilizacyjnych XXI wieku. Jak się okazuje, każdego dnia w okolicach samego Los Angeles do Oceanu Spokojnego trafia 10 ton plastikowych śmieci w postaci reklamówek, plastikowych słomek i butelek jednorazowego użytku. Z kolei u wybrzeży Kalifornii znajduje się największe na świecie zbiorowisko śmieci, które powierzchnią dwukrotnie przekracza powierzchnię Teksasu.

Tymczasem czas rozkładu plastiku wynosi od kilkuset do tysiąca lat! Rozkład tworzyw sztucznych nie jest procesem krótkotrwałym, a na dodatek jest bardzo szkodliwy dla środowiska. Plastik rozkładając się wytwarza niewidoczne dla oka cząsteczki mikroplastiku. Ten z kolei z łatwością przenika do wód, gleb, powietrza, a także organizmów zwierząt i człowieka.

O tym, jak dużym problemem jest zanieczyszczenie Ziemi plastikiem może świadczyć fakt, że w ciągu ostatnich 65 lat jego produkcja wzrosła z 2 do aż… 348 mln ton rocznie! Co gorsza, tylko niewielka część zużywanego plastiku trafia do recyclingu. Szacuje się, że 40 proc. ogólnej jego produkcji stanowią opakowania takie jak butelki czy pojemniki, a 50 proc. odpadów morskich stanowią produkty jednorazowego użytku.

Dlatego warto zastanowić się dwa razy nim sięgniemy po produkty pakowane w plastik. Z powodzeniem możemy zabierać np. kawę na wynos we własnym kubku termicznym lub kupować produkty na wagę, bez opakowań foliowych. Co jednak zrobić w przypadku wody butelkowanej? W tym przypadku życie w zgodzie z ekologią jest jeszcze prostsze!

Dzbanki z filtrem i filtry przepływowe – z myślą o ekologii

Ile plastikowych butelek zużywamy rocznie? Szacuje się, że w sumie co roku wyrzucamy ok. 156 tys. ton plastikowych butelek, co w przybliżeniu oznacza około 4–5 mld sztuk rocznie. Prostym sposobem na uwolnienie się od plastiku jest filtrowanie wody.

Dostępne są zarówno dzbanki z filtrem, jak i filtry przepływowe, które instaluje się w punkcie poboru wody. Filtry przepływowe umożliwiają więc picie wody filtrowanej prosto z kranu, a dodatkowo chronią domowe sprzęty AGD, takie jak zmywarka, pralka czy ekspres do kawy, przed działaniem kamienia. Więcej informacji o filtrach przepływowych znajdziesz na stronie https://dafi.pl/blog/.

Jeśli z kolei nie zawsze chcemy korzystać z wody filtrowanej wystarczy zamontować baterię trójdrożną. Wówczas w jednym kranie, w zależności od naszych potrzeb, możemy mieć wodę wodociągową i filtrowaną.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *