Fala uderzeniowa – innowacyjny sposób na walkę z bólem

Przewlekły ból pochodzący z układu mięśniowo-szkieletowego jest podwaliną, do ograniczenia zdolności ruchowej i aktywności fizycznej u coraz większej części społeczeństwa. Aby z nim walczyć i wyeliminować z codziennego życia, stosuje się w procesie rehabilitacji schorzeń narządów ruchu terapię falą uderzeniową. Jej głównym celem jest przyśpieszenie procesów regeneracji tkanek, wzmożenie syntezy kolagenu w organizmie, oraz intensyfikacja tworzenia nowych tkanek krwionośnych. Ów fala, oprócz najważniejszego przeciwbólowego działania ma także właściwości przeciwzapalne, odprężające, relaksacyjne i stymulujące metabolizm. Stosowana w rehabilitacji, pozwala na szybki powrót do pełni sił i osiągnięcie maksimum zdolności ruchowej, umożliwiając wznowienie ulubionych sportowych treningów i zajęć.

O fali uderzeniowej słów kilka…

Zjawisko fali uderzeniowej, które wykorzystuje się do walki z nawracającym bólem, to swego rodzaju okresowe wahania ciśnienia, które dzięki odpowiedniemu naciskowi i wyrzutowi, rozprasza się w otoczeniu w ekspresowym tempie. Amplituda ciśnienia, użytego przy takim zabiegu to około 50-100 MPa, wzrastających i opadających w odstępie czasowym zaledwie 10 nanosekund. Ów fala, ma wpływ na rozpuszczenie zwapniałych w organizmie fibroblastów, w wyniku czego zmniejsza się napięcie mięśni i towarzyszący im, zbędny przykurcz.  Wysokoenergetyczne fale dźwiękowe umożliwiają likwidację patologii, jakie pojawiły się wewnątrz ścięgien, więzadeł, torebek stawowych, mięśni a nawet kości. Każdy uszkodzony element, który potraktowany został uderzeniem fali, ulega stopniowej regeneracji, a cały jej proces przebiega w nieco przyśpieszonym tempie.

Jak wygląda fizjoterapia z wykorzystaniem fal?

Zabieg falą uderzeniową, polega na użyciu specjalistycznego sprzętu medycznego, który emituje bezpieczne dla zdrowia i organizmu, ściśle określone i ustawione fale. Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu na linii lekarz-pacjent, przystępuje się do ustawienia wymaganych parametrów i pierwszego uderzenia. Głowica, emitująca fale, winna mieć nałożony dedykowany takiemu przedsięwzięciu żel, który pozwoli nam zbliżyć urządzenie do miejsca bólu. Po jej zetknięciu ze skórą, wytworzona fala uderzeniowa wnika na głębokość kilku centymetrów w ciało człowieka, penetrując tym samym źródło jego dyskomfortu i wymuszając rozluźnienie tkanki mięśniowej. Taki pojedynczy zabieg trwa średnio od 5 do 10 minut, a powtórzyć go należy minimum 5 razy, w odstępach czasowych co 3-5 dni. Intensywność uderzeń i końcową moc fal, przeszywających organizm i rozbijających ból, ustala się indywidualnie pod każdego pacjenta, z uwzględnieniem historii choroby i rozpoznaniem dolegliwości, która wywołuje nawracający i cykliczny ból.

Wskazania do zastosowania fali uderzeniowej.

Zabieg ten, spopularyzowany został przez fizjoterapeutów, którzy w ten sposób leczą dolegliwości bólowe i przywracają swych podopiecznych do pełnej aktywności fizycznej. Atutem tegoż sposobu terapii jest niezwykle krótki czas leczenia, oraz szybko widoczne rezultaty i efekty końcowe. Najczęstszym wskazaniem do użycia fali uderzeniowej jest zapalenie powięzi podeszwy, charakteryzujące się złą amortyzacją stopy podczas ruchu, ból ścięgna Achillesa, które odpowiada za właściwy ruch stopy w górę i w dół, bądź pojawienie się tzw. łokcia tenisisty, czyli dolegliwości objawiającej się przeszywającym bólem podczas wykonywania zwykłych, codziennych ruchów przedramienia, czy nadgarstka.

W dermatologii, fala uderzeniowa zajmuje się głównie redukcją cellulitu, poprzez stymulację tkanki tłuszczowej, rozbijanie zaistniałych grudek i wygładzanie defektów skórnych. Odpowiada też za modelowanie sylwetki, dzięki rozbijaniu złogów tłuszczu i limfy, odpowiedzialnych za zwiększony obwód ciała i nieprawidłową wagę, a także, za usuwanie zmarszczek i redukcję efektu opadających policzków, niszcząc przy tym zaskórniki, odpowiadające za powstawanie porów i wyprysków.

Jeśli chodzi o leczenie męskich spraw, to świetnie sprawdza się w walce z bólem miednicy, czy zaburzeń erekcji pochodzenia naczyniowego. Ma pozytywny wpływ na zatrzymanie stanu zapalnego i problemy z oddawaniem moczu, a nieinwazyjne i bezbolesne fale, odpowiedzialne za regenerację tkanek penisa gwarantują mu o wiele dłuższą żywotność.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *