Rozważ to przed inwestycją w mieszkanie!

Co sprawdzić przed kupnem mieszkania? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które chcą zainwestować w nieruchomości. Jest to zawsze poważna i kosztowna decyzja, trzeba więc ją dokładnie przemyśleć. Jest wiele kwestii, które są w takim przypadku istotne i których nie można pominąć. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej.

Kupno mieszkania – co musisz rozważyć? 

Kupno mieszkania jest bardzo poważną inwestycją i raczej nikt nie podejmuje jej spontanicznie. Jednak, kiedy już się na nią decydujemy, nie zawsze wiemy, jakie kwestie należy rozważyć. Zanim bowiem rozpoczniemy poszukiwania i przeglądanie ofert, warto wiedzieć , czego oczekujemy. To zawęzi pole poszukiwań i pomoże nam w znalezieniu idealnego dla nas mieszkania.

Finanse

Oczywiście pierwsza i najważniejsza kwestia to to, ile możemy przeznaczyć na mieszkanie. Czasami mamy własne oszczędności, częściej jednak musimy sprawdzić, jaką mamy zdolność kredytową. To, jakoś są nasze możliwości w tej materii jest istotne o tyle, że bez tego trudno w ogóle zacząć poszukiwania, a niewiele osób ma nieograniczone środki.

Lokalizacja

Kolejno musimy zastanowić się nad tym, gdzie chcemy kupić mieszkanie – oczywiście tutaj ważne jest to, czy chcemy kupić mieszkanie dla siebie, czy pod wynajem. W pierwszym przypadku najważniejsze są nasze preferencje, w drugim musimy zbadać rynek – czy jest duże zapotrzebowanie na wynajem, czy znalezienie najemców będzie proste? Wybierając duże miasto, musimy wiedzieć, czy chcemy spokoju i ciszy przedmieść czy tętniących życiem centrum. A może interesuje nas coś pomiędzy? Na przykład w Krakowie na Piasta Kołodzieja mieszkania są tak ulokowane, że mamy ciszę i spokój, ale też jesteśmy dobrze skomunikowani z resztą miasta.

Rynek wtórny czy pierwotny? 

Przed poszukiwaniami musimy się również zastanowić, czy interesuje nas rynek wtórny czy pierwotny. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy.

  • Rynek pierwotny będzie dobry dla osób, które chcą mieć duży wpływ na wygląd mieszkania.
  • Rynek wtórny lepiej sprawdzi się, gdy chcemy się od razu wprowadzić, na mieszkania z pierwszej ręki musimy czasami naprawdę długo czekać.
  • W dużych miastach trudno o mieszkanie od dewelopera blisko centrum.
  • Rynek wtórny jest często tańszy, ale też wymaga nierzadko dużych remontów.

Czego potrzebujesz?

Na koniec zastanów się nad swoimi preferencjami – chcesz balkon, a może taras? Duża kuchnia, a może mała będzie dla ciebie odpowiedniejsza? Musisz zastanowić się, co się u ciebie sprawdza i co jest dla ciebie istotne.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *